تحلیل سیاسی

ماهی گرفتن از آب گل‌آلود!

سفر نخست وزیر رژیم صهیونیستی به روسیه

در بحبوحه جنگ روسیه با اوکراین، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی سفری به روسیه داشته است؛ سفری که بسیاری آن را بازی جدید صهیونیست‌ها با کارت روسیه در جنگ اوکراین می‌دانند.

گزاره‌های خبری: 1- وبگاه خبری آمریکایی «اکسیوس» درباره این سفر نوشت: «پیشنهاد میانجی‌گری اسرائیل میان مسکو و کی‌یف بنا به درخواست زلنسکی انجام گرفته و نفتالی بنت در دیدار با پوتین برای توقف جنگ اوکراین تلاش کرد». روزنامه انگلیسی‌زبان جروزالم پست نیز نوشت: «در دیدار ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل در خصوص تداوم عملیات اسرائیل در سوریه توافق شد. این توافق در پی مخالفت اسرائیل از خرید سلاح برای اوکراین صورت گرفت».

گزاره تحلیلی: در رسانه‌های غربی دو نوع روایت متفاوت از سفر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به روسیه منتشر شده است. در رابطه با گزاره اول یعنی میانجی‌گری رژیم صهیونیستی باید گفت بعید است بنت برای این اقدام به مسکو سفر کرده باشد؛ زیرا پوتین بر روی شروط خود مثل استقلال لوهانسک و دونتسک و برکناری زلنسکی تأکید دارد؛ اما گزاره دوم به واقعیت نزدیک‌تر است؛ زیرا رژیم صهیونیستی بنا بر اذعان مقامات آن، یکی از راه‌های مقابله با نفوذ ایران را همکاری با روسیه می‌داند؛ بنابراین حفظ رابطه با روسیه از اولویت مهمی برای رژیم صهیونیستی برخوردار است و شواهد میدانی حاکی از آن است که این رژیم بین اهم (نفوذ ایران در سوریه) و مهم (اوکراین)، اهم را انتخاب کرده است. در این میان رژیم صهیونیستی یک راهبرد برد-برد را در این مقطع دنبال می‌کند؛ به‌گونه‌ای که این رژیم در مقابل درخواست اوکراین برای ارسال سامانه گنبد آهنین و پهپادهای تهاجمی، جواب رد داده و در مقابل، این انتظار را از روسیه دارد تا در سوریه همکاری‌های بیشتری با این رژیم داشته باشد؛ اما این‌که روسیه چنین خواسته و توقعی را از رژیم صهیونیستی بپذیرد، بعید به نظر می‌رسد؛ چراکه روسیه یک پای ثابت قدرت گرفتن گروه‌های تکفیری در سوریه را حمایت‌ها و پشتیبانی‌های این رژیم می‌داند و پذیرش مجدد نقش‌آفرینی رژیم اشغالگر قدس در سوریه، برای مسکو که در سوریه حضور دارد و متوجه تهدیدات گسترش مجدد اقدامات تروریستی در سوریه بر منافع بلندمدت خویش در منطقه است، بعید است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا