تحلیل سیاسی

چالش‌های امنیتی رژیم صهیونیستی

تحلیل یک خبر

🔻 خبر: انجام عملیات‌های استشهادی در سرزمین‌های اشغالی و عدم مقابله مؤثر رژیم صهیونیستی با آن، موجب ایجاد چالش‌های امنیتی برای این رژیم شده است؛ موضوعی که پاشنه آشیل دوام رژیم اشغالگر است.

🔸 گزاره خبری: روزنامه «اسرائیل الیوم» می‌نویسد: «افزایش تهدیدهای امنیتی، تراکم روبه رشد شکست‌های دولت فعلی، ترس به سبب وقوع جنگ غزه، شکل‌گیری موج مردمی در قدس و الاقصی و رویارویی نظامی با حزب‌الله منجر به این شده است که دولت از بحرانی غیرقابل‌انکار رنج ببرد».

🔹 گزاره‌های تحلیلی:

1⃣ رژیم صهیونیستی در داخل سرزمین‌های اشغالی از چالش‌های متعددی در حوزه‌های فرهنگی، مهاجرت معکوس و اقتصادی رنج می‌برد. وقوع عملیات‌های استشهادی چند وقت اخیر بر تشدید این چالش‌ها به‌ویژه مهاجرت معکوس افزوده است.

2⃣ بر اساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۸ با عنوان «مهاجرت معکوس یهودیان و آینده وجود استعماری» منتشر شد؛ شمار کسانی که در دهه‌های گذشته اراضی اشغالی را ترک کردند به یک و نیم میلیون نفر می‌رسد و شاخص‌ها نشان می‌دهد که عامل امنیتی مهم‌ترین دلیل مهاجرت معکوس یهودیان است که این وضعیت بعد از دو جنگ رژیم صهیونیستی با حزب‌الله لبنان تشدید شد.

3⃣ افول رژیم صهیونیستی از دید بسیاری از سیاستمداران و تحلیل گران صهیونیست نیز دور نمانده، چنانکه «یووال دیسکین» رئیس اسبق شاباک در این زمینه می‌گوید: «تجزیه داخلی اسرائیل در حال افزایش است و اسرائیل در نتیجه عوامل و تأثیرات داخلی تا نسل بعدی باقی نخواهد ماند».

🔺 نکته پایانی اینکه؛ از زمانی که بن گوریون در جمع دانشجویان صهیونیست اعلام کرد، «ملت اسرائیل!!! باید قلمرو خود را از فرات تا نیل توسعه دهد»، شاهد زوال قدرت صهیونیست‌ها هستیم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا