خیز بلند برای پاستور در ۱۴۰۰

رقابت‌های انتخاباتی جریان‌های سیاسی کشور در کمتر از شش ماه مانده به انتخابات آغاز شده است و دو اردوگاه اصلی و حتی برخی گروه‌های سیاسی فرعی نیز در حال سامان دادن به وضعیت خود برای ورود به این میدان هستند.

نکات تحلیلی:

۱- این انتخابات، انتخاباتی است که در آن رئیس‌جمهور حاضر دیگر نمی‌تواند نامزد انتخاباتی شود. لذا تقریباً از این منظر شرایط یکسانی برای همه نامزدهای انتخاباتی وجود دارد.

۲- رئیس‌جمهور منتخب ۱۴۰۰ این ظرفیت را دارد که برای هشت سال ریاست قوه مجریه را بر عهده بگیرد. به‌واقع قریب به یک دهه که مقارن با دهه پنجم انقلاب اسلامی است، اداره کشور در اختیار یک تفکر و جریان خاص قرار خواهد گرفت.

۳-وضعیت اقتصادی کشور در شرایط مساعدی قرار ندارد و ضرورت تحولی اساسی در کشور و به روی کار آمدن دولتی کارآمد در تراز انقلاب اسلامی بیش‌ازپیش احساس می‌شود.

۴- ورود به دهه پنجم انقلاب اسلامی و صدور بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی توسط رهبری، حکایت از ورود انقلاب اسلامی به مرحله نوینی از تحول و تکاپو در مسیر تحقق تمدن اسلامی می‌دهد که ضروری است متناسب با آن شاهد تحولی مشهود در قوه اجرایی کشور و قرار گرفتن جوانان مؤمن انقلابی در رأس مدیریت کشور باشیم.

۵- مسئله مشارکت حداکثری اقشار مختلف مردم در انتخابات نیز از دیگر ضرورت‌هایی است که در این انتخابات از حساسیت بیشتری برخوردار گردیده است. این حساسیت از آنجایی است که انتخابات اسفندماه ۱۳۹۸ با کمترین میزان مشارکت در ادوار چهل ساله گذشته برگزار گردیده و تکرار آن در خردادماه ۱۴۰۰ می‌تواند تبعاتی را برای اعتبار جمهوری اسلامی داشته باشد.

💢نکته پایانی:

طبیعتاً در این ایام باید هر روز منتظر شنیدن نامی برای ورود به میدان انتخابات ریاست جمهوری باشیم. این اسامی بخشی برآمده از تحرکات سیاسی فعالین سیاسی است که خود سودای فتح پاستور را در سر می‌پرورانند؛ و بخشی مربوط به اطرافیان فعالین سیاسی که آرزومندند تا با قدرت رسیدن فرد مورد علاقه آنان، آن‌ها نیز در قدرت سهمی داشته باشند. به‌هرحال این اخبار موثق و غیر موثق این روزها با حجم زیادی منتشر می‌شود که نباید آن‌ها را چندان جدی گرفت و در حد یک گمانه‌زنی به آن توجه نمود و باید منتظر بود تا به‌تدریج ابعاد کار مشخص گردد و نامزدهای اصلی از نامزدهای بدلی جدا شوند و کار رقابت‌های انتخاباتی رسمیت بیشتری یابد.