اخبارجهانسبک زندگیسیاسی
موضوعات داغ

پایان ماه عسل منافقین در آلبانی / تروریست‌های مجاهدین خلق باز هم آواره خواهند شد

صبح سه شنبه ۳۰ خردادماه پلیس آلبانی با حکم دادگاه عالی مبارزه با تروریسم این کشور اقدام به بازرسی مقر گروهک تروریسی منافقین در اردوگاه تیرانا نمود و در این عملیات که مقاومت تروریست‌های منافقین را همراه داشت، تجهیزات الکترونیکی غیر متعارف از جمله تعدادی پهپاد کشف و ضبط شد.
به گزارش خبرنگار بین‌الملل ایسکانیوز، صبح امروز پلیس آلبانی در عملیاتی اعلام نشده و با هدف بازرسی مقر گروهک تروریسی منافقین به این مقر مراجعه، دفاتر این سازمان و تجهیزات آن را مورد بازرسی قرار داد که با مقاومت تروریست‌های گروهک منافقین مواجه و تعدادی از اعضای این سازمان کشته و زخمی شدند.

اردوگاه تیرانا که منافقین آن را «اشرف ۳» می‌نامند در شهر بندری «دورس» آلبانی قرار دارد. پس از انتقال تروریست‌های مجاهدین خلق از اردوگاه لیبرتی در نزدیکی فرودگاه بغداد در سال ۱۳۹۵ تروریست‌های این سازمان با توافق صورت گرفته به اردوگاه تیرانا منتقل شدند و تعداد آنها حدود ۲۰۰۰ نفر تخمین زده می‌شود.

گزارش‌های رسانه‌‎های آلبانی از کشته شدن ۲ نفر و زخمی شدن حدود ۱۰۰ نفر از اعضای گروهک تروریستی منافقین در آلبانی خبر می‌دهند. وزارت کشور آلبانی در پی این ماجرا اعلام کرد: عملیات مذکور مطابق قوانین و بر اساس حکم دادگاه عالی مبارزه با تروریسم صورت پذیرفته است. در آدامه این بیانه آمده: مطابق توافق میان ما و سازمان در سال ۲۰۱۴، اعضای این سازمان صرفا به دلایل انسان دوستانه در کشور ما پناهنده شده بودند، اما با انجام اقدامات تروریستی و سایبری این توافق را نقض کرده‌اند.

لازم به ذکر است که بر اساس اخبار منتشر شده، گروهک تروریستی منافقین در این مقر وسائل الکترونیکی غیر متعارف از جمله تعدادی پهپاد نگهداری می‌کرده که توسط پلیس آلبانی ضبط شده‌اند. هر چند که تا کنون موضع گیری رسمی از سوی مقامات این کشور ‎ارائه نشده است.

دولت آلبانی سال گذشته در اقدامی ناگهانی با مطرح کردن اتهاماتی علیه ایران به دلیل آنچه انجام حمله سایبری علیه زیرساخت‌های این کشور عنوان شد، روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد. «ادی راما»  -نخست وزیر آلبانی- در پی این ماجرا از تمام دیپلمات‌های ایران خواست تا در ۲۴ ساعت خاک این کشور را ترک کنند. وی با طرح این ادعا که «شواهد غیرقابل انکاری وجود دارد مبنی بر اینکه دولت ایران از یک حمله سایبری جدی علیه زیرساخت‌های دیجیتال دولت آلبانی حمایت کرده»، اظهار کرد: «دولت آلبانی تصمیم گرفته است به روابط دیپلماتیک با جمهوری اسلامی ایران پایان دهد».

وزارت امور خارجه ایران در واکنش به اقدام ضدایرانی دولت آلبانی، با اشاره به مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در زمینه فضای سایبری در مجامع چندجانبه و بین‌المللی در راستای تدوین ضوابط و قاعده مند کردن این حوزه، تأکید کرد که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از کشورهای هدف حملات سایبری به زیرساخت‌های حیاتی خود، هرگونه استفاده از فضای سایبری به عنوان ابزاری برای حمله به زیرساخت‌های حیاتی سایر کشورها را مردود و محکوم کرد.

به نظر می‌رسد با اتفاقات امروز و تجهیزات کشف شده از مقر منافقین ماهیت تروریستی آنها برای دولت آلبانی روشن شود. باید دید که دولت آلبانی پس از ماجرای امروز چه تصمیمی در خصوص استقرار این گروه تروریستی در کشورش خواهد گرفت.

تاریخ: ۳۰ خرداد ۱۴۰۲

مشاهده بیشتر

محمد شفیعی

توضیحاتی در مورد نویسنده...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا